IBAHRI ve Iskencenin Önlenmesi Inisiyatifi, Türkiye’ye Dr. Sebnem Korur Financi’ya verilen hapis cezasi kararini bozma çagrisind

International Bar Association’s Human Rights Institute [Uluslararasi Barolar Birligi Insan Haklari Enstitüsü veya IBAHRI] ve Anti-Torture Initiative [Iskencenin Önlenmesi Inisiyatifi veya ATI], Türkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’a açik mektup göndererek önde gelen bir insan haklari savunucusu olan Dr. Sebnem Korur Fincanci’ya karsi baslatilan cezai kovusturmalari ve de kendisinin iki yil alti ay hapse mahkûm edilmesini kinamistir.

IBAHRI Es Baskanlari Sayin Michael Kirby AC CMG ve Dr. jur hc Anne Ramberg’in ve Iskencenin Önlenmesi Inisiyatifi Yöneticisi Juan E. Méndez’in imzasini tasiyan mektupta; “Türk yetkililerin uluslararasi insan haklari yükümlülüklerini yerine getirdiginden ve hukukun üstünlügü ilkesine uydugundan emin olmanizi ve bu dogrultuda Dr. Fincanci hakkinda insan haklari savunuculugu ile iliskili olarak yapilan tüm suçlamalarin düsürülmesini zatiâlinizden önemle rica ederiz.” Ifadeleri yer almaktadir.

Dr. Fincanci, iskenceye maruz kalmis kisileri tedavi etme ve insan haklari ihlallerini belgeleme amaci güden Türkiye Insan Haklari Vakfi’nin Baskani ve iskence hususunda dünya çapinda taninan bir uzmandir. Kendisi, iskenceye yönelik uluslararasi adli sorusturma standartlari hakkinda kilavuz ilkeler sunan bir belge olan Istanbul Protokolü’nü yazan kisilerden biridir. Gündemde olmasi ve ulusal ve uluslararasi mecrada gösterdigi insan haklari aktivizmi nedeniyle ve 2016 yilinda dikkat çekecek bir sekilde imzaladigi “Bu suça ortak olmayacagiz” baslikli baris bildirisi nedeniyle kendisinin hedef alindigi düsünülmektedir.

Baris için Akademisyenler Inisiyatifi tarafindan hazirlanan bu bildiride, Türk güvenlik güçlerine elestiriler yöneltilmis ve Türk yetkililere Türkiye’nin güneydogusunda Kürdistan Isçi Partisi’ne karsi uygulanan siddeti durdurma çagrisinda bulunulmus ve “Türkiye üzerine ve/veya Türkiye’de çalisan akademisyenler ve arastirmacilar olarak, sessiz kalip bu soykirima ortak olmayacagimizi beyan eder ve devletin uyguladigi siddetin derhal sonlandirilmasini talep ederiz. Taleplerimiz karsilanana kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararasi kamuoyunun kararlarini etkileme amacimizi sürdürecegiz.” ifadelerine yer verilmistir.

Türk yetkililer bu bildiriye, Dr. Fincanci dâhil olmak üzere bildiriyi imzalayan yaklasik 430 kisiye karsi suç isnadinda bulunup dava açarak yanit vermistir. 60’in üzerinde akademisyenin bir yil alti ay veya daha az hapis cezasina mahkûm edilmesi ve bu cezalarin çogunun ertelenmesine ragmen, Dr. Fincanci çok daha agir bir ceza alarak iki yil alti ay hapse mahkûm edilmistir. Türk Bölgesel Istinaf Mahkemesi’ne temyiz basvurusunda bulunulmustur.

IBAHRI ve ATI, Cumhurbaskani Erdogan’a gönderdikleri mektubu; “Zatiâlinizden, uluslararasi insan haklari yükümlülüklerini yerine getirme ve hukukun üstünlügünü uygulamaya yönelik sahip olduklari yetkiler çerçevesinde hükümetin üç kolunu gerekli tedbirleri almaya tesvik etmeniz çagrisinda bulunuyoruz. Mektubumuzu aldiginizin ve kaygilarimizin ivedilikle ele alinacaginin güvencesini bize iletirseniz minnettar oluruz.” ifadeleriyle sonlandirmistir.

SON

Editöre Notlar

  1. Hâkim ve Avukatlarin Bagimsizligi Üzerine BM Özel Raportörü’ne sunulan bir arz, art arda yapilan yasal ve anayasal reformlari ve bunlarin Türkiye’de hukukun üstünlügünü kayda deger ölçüde zayiflattigini vurgulamaktadir. Elde ettigi yeni yetkiler, hükümetin yargiçlar ve avukatlara müdahale etmesine ve Devlet tarafindan baslatilan yasal islemlere karsi çikanlari tutuklamasina izin vermektedir
  2. 1947 yilinda kurulan International Bar Association (Uluslararasi Barolar Birligi veya IBA); uluslararasi hukukçular, baro birlikleri ve avukatlar birliklerine yönelik dünyanin önde gelen kurulusudur. Bireysel avukatlar, hukuk bürolari, baro birlikleri ve avukatlar birliklerinin küresel üyelikleri araciligiyla, uluslararasi hukuk reformunun gelisimini etkilemekte ve dünya genelinde avukatligin gelecegini sekillendirmektedir.
    IBA’nin idari bürosu Ingiltere'nin Londra sehrinde yer almaktadir. Bölgesel bürolar: Sao Paulo-Brezilya, Seul-Güney Kore ve Washington DC-ABD’de yer alirken, IBA’nin International Criminal Court and International Criminal Law Programme [Uluslararasi Ceza Mahkemesi ve Uluslararasi Ceza Hukuku Programi veya ICC ve ICL] Hollanda’nin Lahey sehrinde bulunan bir bürodan yönetilmektedir.
    Özerk ve finansal açidan bagimsiz bir kurulus olan International Bar Association’s Human Rights Institute (IBAHRI), insan haklarini desteklemek, korumak ve insan haklarini adil bir hukukun üstünlügü ilkesi altinda uygulamak için ve de dünya genelindeki yargiçlar ve avukatlarin bagimsizligini korumak için çalismaktadir.
  3. Anti-Torture Initiative [Iskencenin Önlenmesi Inisiyatifi veya ATI], Amerika’da bulunan Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki (WCL) Insan Haklari ve Insani Hukuk Merkezi’nin ana projesidir. ATI, BM Iskence Eski Özel Raportörü olan ve WCL’de Insan Haklari Hukuku Profesörü olarak görevini yürüten Juan E. Mendez’in yürüttügü çalismanin kapsamini ve uygulama alanini genisletme amaciyla 2011 yilinda kurulmustur.
    ATI, teknik yardim sunarak ve kapasitenin gelistirilmesini saglayarak ve ayni zamanda farkli yargi alanlarinda reformlar yapilmasini ve iyi uygulamalar yürütülmesini tesvik ederek standartlar gelistirilmesini desteklemede kilit rol oynamaktadir. ATI, Eski Özel Raportör’ün 2011 yilindan 2016 yilinin kasim ayina kadar yürüttügü görev süresince özellikle takip, uygulama ve yayma alanlarinda Eski Özel Raportör’ün faaliyetlerini tamamlamaya aktif bir sekilde çalismistir. ATI, 2016 yilindan beri hücre hapsi, arastirmaci sorgulamalar, toplumsal cinsiyet ve iskence dâhil olmak üzere kilit tematik alanlara ve Istanbul Protokolü’ne yönelik olarak programa dayali ve ülkeye özgü faaliyetler gelistirerek misyonunu sürdürmektedir.

Asagidaki iletisim bilgilerini kullanarak ayrintili bilgi alabilirsiniz:

Romana St. Matthew - Daniel
Basin Ofisi
International Bar Association

4th Floor, 10 St Bride Street,
London EC4A 4AD

Merkez Ofis: +44 (0)20 7842 0090
Faks: +44 (0)20 7842 0091

E-posta: romana.daniel@int-bar.org
Internet sitesi: www.ibanet.org


Asagidaki iletisim bilgilerini kullanarak ayrintili bilgi alabilirsiniz:

TÜRKIYE

Kisa baglanti: tinyurl.com/ybkn66fg

Tam baglanti: www.ibanet.org/Article/NewDetail.aspx?ArticleUid=b4b34e05-f075-4748-a1a8-bca9b2fc31bb

INGILIZCE

Kisa baglanti: tinyurl.com/yaepxnqv

Tam baglanti: www.ibanet.org/Article/NewDetail.aspx?ArticleUid=bc700f38-3200-423a-88ad-b24388b253a3