IBAHRI potepia zamiar polskiego rzadu wypowiedzenia konwencji chroniacej kobiety przed przemoca

Monday 10 August 2020

ENGLISH

International Bar Association’s Human Rights Institute (Instytut Praw Czlowieka Miedzynarodowego Stowarzyszenia Prawników) (IBAHRI) potepia zamiar polskiego rzadu wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej – przelomowej europejskiej konwencji bedacej pierwszym na swiecie prawnie wiazacym dokumentem chroniacym kobiety i dziewczynki przed przemoca, w tym gwaltem. Przedmiotem traktatu sa explicite: doprowadzenie innej osoby, bez jej zgody, do podjecia czynnosci o charakterze seksualnym; przemoc psychiczna i fizyczna; okaleczanie narzadów plciowych kobiet; przymusowe malzenstwo; przymusowa aborcja i przymusowa sterylizacja.

Wspólprzewodniczacy IBAHRI i byly Sedzia High Court of Australia (1996 – 2006), Hon Michael Kirby AC CMG, stwierdzil: „Potepiamy planowane wypowiedzenie przez Polske Konwencji Stambulskiej. Rzady musza zawsze robic wiecej dla ochrony kobiet na mocy prawa - nigdy mniej - zwlaszcza w swietle pandemii COVID-19, gdy statystyki pokazuja dramatyczny i niepokojacy wzrost przemocy domowej w calej Europie. Wypowiedzenie Konwencji stanowi duzy krok wstecz w ochronie kobiet w Polsce przed przemoca. IBAHRI przylacza sie do Rady Europy (RE) wzywajac rzad Polski do ponownego rozwazenia wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej".

 

Kiedy poprzedni rzad Polski ratyfikowal Konwencje w 2015 r., obecny Minister Sprawiedliwosci Zbigniew Ziobro odrzucil ja jako: „feministyczny wymysl i twór, który ma uzasadniac ideologie gejowska”. Wyjasniajac decyzje obecnego rzadu o wypowiedzeniu Konwencji, Zbigniew Ziobro stwierdzil, ze Konwencja jest „szkodliwa", poniewaz narusza prawa rodziców i „zawiera elementy o charakterze ideologicznym" zobowiazujac szkoly do nauczania dzieci o plci spoleczno-kulturowej.

Konwencja zawiera pojecie plci spoleczno-kulturowej – spolecznie skonstruowanych ról, zachowan, dzialan i atrybutów, które dane spoleczenstwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mezczyzn – i stad dotyczy przemocy wobec osób transplciowych.

W kilku innych Panstwach Czlonkowskich Unii Europejskiej, w tym na Wegrzech i Slowacji, doszlo do podobnej reakcji na Konwencje – parlamenty tych panstw odrzucily Konwencje twierdzac, ze jest ona sprzeczna z konstytucyjnymi definicjami malzenstwa jako zwiazku heteroseksualnego. W Konwencji nie wspomina sie o malzenstwach lub zwiazkach partnerskich osób tej samej plci. Zamiast tego wzywa sie w niej szkoly do nauczania o „równosci kobiet i mezczyzn, niestereotypowych rolach spoleczno-kulturowych, wzajemnym szacunku, rozwiazywaniu konfliktów w relacjach miedzyludzkich bez uciekania sie do przemocy, przemocy wobec kobiet ze wzgledu na plec oraz gwarancjach nienaruszalnosci osoby.” Ponadto wiele panstw nie ratyfikowalo Konwencji, w tym Bulgaria, Czechy, Lotwa, Lichtenstein, Litwa i Zjednoczone Królestwo.

IBAHRI jest zaniepokojony, ze Konwencja jest czestym celem homofobicznych ideologów w Polsce, a jeden z ministrów nazwal ja „neomarksistowska propaganda, która przewraca do góry nogami nasz swiat wartosci” i stwierdzil, ze „metoda na walke z przemoca nie jest uczenie kilkuletnich chlopców, ze moga chodzic w sukienkach i bawic sie lalkami".

Homofobia stala sie w Polsce kwestia narodowa; wiele gmin zajmujacych niemal jedna trzecia terytorium Polski oglosilo sie strefami wolnymi od LGBTQI+. Czeste klamstwa na temat Konwencji sklonily UE do stworzenia broszury informacyjnej wyjasniajacej ze: „W Konwencji nie ma mowy o uznaniu malzenstw osób tej samej plci. Konwencja w zaden sposób nie wplywa na przepisy lokalnego prawa cywilnego dotyczace malzenstwa”. W broszurze tej wyraznie stwierdzono ponadto, ze „kultura, zwyczaj, religia, tradycja lub tak zwany „honor” nie moga stanowic uzasadnienia aktów przemocy wobec kobiet.”

Wspólprzewodniczaca IBAHRI i byla Sekretarz Generalny Szwedzkiej Izby Adwokackiej Anne Ramberg Dr jur hc stwierdzila: „Zamierzone przez Polske wypowiedzenie konwencji majacej na celu ochrone kobiet przed przemoca jest niezrozumiale. Posuniecie to jest niepokojacym sygnalem, ze polski rzad nie jest sklonny zapewnic kobietom w swoim kraju ochrony na poziomie regionalnym, bez wzgledu na to, jaka ochrone zapewniono na poziomie wewnetrznym. To smutne oskarzenie spoleczenstwa, ze zyjemy w swiecie, w którym taka konwencja jest konieczna, ale jeszcze gorsze jest to, ze rzad stara sie pozbawic niektórych swoich obywateli ochrony. Jest to kwestia, która musi zajac sie cala Europa.”

Baronessa Helena Kennedy QC, Dyrektor IBAHRI dodala: „Konwencja Stambulska jest przelomowym traktatem miedzynarodowym majacym na celu zapobieganie przemocy wobec kobiet. Powstala ona w uznaniu faktu, ze przemoc ze wzgledu na plec we wszystkich jej formach kladzie sie cieniem na zyciu kobiet i podwaza ich nadzieje na równosc. Dla Polski wycofanie sie z tego wiazacego dokumentu jest hanba i wstydliwym krokiem wstecz w mroczne czasy.”

KONIEC

Uwagi dla redaktora:

  1. Pod tym linkiem znajdziecie Panstwo powiazane materialy dotyczace Polski.
    www.ibanet.org/Human_Rights_Institute/Work_by_regions/Europe/Poland
  2. The International Bar Association’s Human Rights Institute – organizacyjnie i finansowo niezalezny podmiot dzialajacy na rzecz promowania, ochrony i egzekwowania praw czlowieka w ramach sprawiedliwych rzadów prawa oraz na rzecz zachowania niezaleznosci sadownictwa i zawodów prawniczych na calym swiecie.
  3. International Bar Association (IBA), swiatowy glos przedstawicieli zawodów prawniczych, jest najwazniejsza organizacja zrzeszajaca miedzynarodowych prawników, izby i stowarzyszenia prawnicze. Instytucja ta, zalozona w 1947 r., wkrótce po utworzeniuOrganizacji Narodów Zjednoczonych, zrodzila sie z przekonania, ze organizacja zlozona ze swiatowych stowarzyszen prawników moze przyczynic sie do globalnej stabilizacji i pokoju poprzez wymierzanie sprawiedliwosci.

Dalszych informacji udzieli Panstwu:

Romana St. Matthew - Daniel
Press Office (Biuro Prasowe)
International Bar Association
4th Floor, 10 St Bride Street,
London EC4A 4AD
Zjednoczone Królestwo

Tel. kom.: +44 (0)7940 731 915
Numer bezposredni: +44 (0)20 7842 0094
Recepcja: +44 (0)20 7842 0090
Faks: +44 (0)20 7842 0091

Email: romana.daniel@int-bar.org
Witryna internetowa: www.ibanet.org

Link do powyzszego komunikatu na stronie internetowej IBAHRI:
Krótki link: tinyurl.com/yxor7c82